Blog kategorie
 
Przesilenie zimowe - jak świętowali je nasi przodkowie? 0
Przesilenie zimowe - jak świętowali je nasi przodkowie?

Przesilenie zimowe - jak świętowali je nasi przodkowie?

Czy wiesz, co to jest przesilenie zimowe? To zjawisko astronomiczne, które polega na tym, że Słońce osiąga najniższą wysokość nad horyzontem w ciągu roku. W naszej półkuli północnej przesilenie zimowe wypada 21 lub 22 grudnia i oznacza początek astronomicznej zimy. Jest to również najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku.

Przesilenie zimowe w większości kultur było okazją do świętowania „odradzania się Słońca”. W tym wpisie opowiemy Ci, jak różne kultury świętowały przesilenie zimowe, jakie zwyczaje i rytuały towarzyszyły temu świętu, i co ono przynosiło światu, społeczności i osobom.

Saturnalia - święto rzymskie

W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, czyli święto na cześć boga rolnictwa Saturna. Był to czas radości, zabawy, uczty i prezentów. Ludzie ubierali się w kolorowe szaty, nosili wianki z liści i kwiatów, a niewolnicy byli traktowani jak równi. W domach zapalano świece i kadzidła, a na ulicach organizowano pochody i gry. Ludzie obdarowywali się nawzajem drobnymi upominkami, takimi jak figurki, świeczki, orzechy czy monety. Saturnalia trwały od 17 do 23 grudnia i były uważane za najszczęśliwszy czas w roku.

Narodziny Mitry - święto perskie

W Persji celebrowano narodziny Mitry, czyli Boga Słońca, który był uważany za wybawiciela ludzkości. Mitra urodził się z jaskini, w której znalazła go grupa pasterzy. Mitra był bogiem sprawiedliwości, prawdy i światła, a także opiekunem sojuszy i przyjaźni. Jego kult rozprzestrzenił się na cały Bliski Wschód, a także na Europę i Indie. Jego święto obchodzono 25 grudnia i wiązało się z obrzędami inicjacyjnymi, modlitwami i ofiarami. Mitra był szczególnie czczony przez żołnierzy i cesarzy rzymskich.

Jul - święto germańskie

Wśród ludów germańskich obchodzono Jul, czyli święto ognia i płodności. Palono wtedy wielkie ogniska, składano ofiary i wróżono z run. Ludzie dekorowali swoje domy i świątynie gałązkami jemioły, ostrokrzewu i świerku, które miały chronić przed złymi mocami. Na stole ustawiano kłodę Yule, która była symbolem odradzającego się słońca. Ludzie pili piwo i wino, jedli mięso i ciasta, a także śpiewali pieśni i opowiadali historie. Jul trwał od 21 grudnia do 1 stycznia i był uważany za czas magii i cudów.

Święto Godowe - święto słowiańskie

Wśród Słowian przesilenie zimowe było obchodzone jako Święto Godowe, zwane również Szczodruszką czy Szczodrymi Godami. Było to święto związane z kultem słońca i ognia, które symbolizowało zwycięstwo światła nad ciemnością i początek nowego roku. Był to czas, kiedy oddawali cześć Welesowi, bogu magii, wiedzy, bogactwa, bydła i dzikich zwierząt. Niektóre z zwyczajów i rytuałów, które towarzyszyły temu świętu, to:

  • Kolędowanie. Był to zwyczaj, który polegał na chodzeniu po domach i śpiewaniu pieśni noworocznych. Kolędnicy przebierali się za zwierzęta, postacie z legend lub demony i odgrywali scenki. Za kolędowanie otrzymywali prezenty, pieniądze lub jedzenie .
  • Wróżenie. Był to zwyczaj, który polegał na przepowiadaniu przyszłości na podstawie różnych znaków i symboli. Pod nakryciami stołu układano siano lub słomę, z której wróżono, chociaż niektórzy badacze wskazują też inną przyczynę - obłaskawienie sprawującego pieczę nad rodziną Siema, albo też bóstwa zboża i pól - Rgieła.
  • Dzielenie się jedzeniem i prezentami. Był to zwyczaj, który polegał na okazywaniu hojności i wdzięczności. Ludzie łamali się chlebem. Obdarowywali się też drobnymi upominkami, takimi jak orzechy, jabłka, placki “szczodraki” w kształcie zwierząt lub lalek .
  • Uczczenie zmarłych przodków. By dusze zmarłych mogły się ogrzać, palono na cmentarzach ogniska i organizowano rytualne uczty, z którymi w późniejszym okresie przeniesiono się do domostw. Echem tego zwyczaju pozostało dodatkowe nakrycie dla duchów przodków przy wigilijnym stole. Ten zwyczaj ma swoje korzenie w kulturze słowiańskiej, gdzie przodkowie byli uważani za opiekunów rodziny i źródło mądrości .

W niektórych regionach Polski praktykowano też inne zwyczaje związane ze Szczodrymi Godami, np. na Śląsku stawiano w kącie izby pierwszy zżęty snop żyta zwanego diduchem, który był dekorowany suszonymi owocami i orzechami. Po święcie snop był przechowywany, aż do wiosny, kiedy z nasion pochodzących z kłosów rozpoczynano przyszłoroczny siew. Ten zwyczaj miał zapewnić urodzaj i bogactwo. W południowej Polsce dekorowano tzw. podłaźniczkę, czyli gałąź jodły, świerku lub sosny podwieszaną pod sufitem, nad drzwiami lub oknem. Ten zwyczaj miał chronić dom przed złymi duchami i przynosić szczęście.

Jak widać, przesilenie zimowe jest świętem, które ma wiele znaczeń i wartości dla ludzi na całym świecie. Dla niektórych jest to święto słoneczne, dla innych święto ognia, dla jeszcze innych święto rodzinne. Przesilenie zimowe przynosi nadzieję na lepsze jutro, radość z życia, wdzięczność za to, co się ma, i miłość do wszystkiego, co żyje. Przesilenie zimowe jest świętem, które łączy ludzi z Naturą i Kosmosem, z przeszłością i przyszłością, ze sobą nawzajem i ze sobą samymi.

A czym jest Yule?

To pogańskie święto obchodzone w czasie przesilenia zimowego, czyli w nocy z 21 na 22 grudnia. Pełnia Zimy celebrowana była w sposób radosny, dzisiejsze Boże Narodzenie przypomina je w wielu aspektach. 

Yule jako pogańskie święto jest również do dziś obchodzone przez wiccan i neopagan, a ponieważ istnieje wiele form neopogaństwa, obchody Yule mogą się różnić. Jednak niektóre elementy są wspólne dla większości tradycji, takie jak:

  • Palenie kłody Yule. Jest to zwyczaj, który polega na spaleniu w ognisku lub kominku specjalnie przygotowanej kłody drewna, która symbolizuje odradzające się słońce po najdłuższej nocy w roku. Kłoda była ozdabiana gałązkami, wstążkami, owocami i innymi przedmiotami, a na niej umieszczano życzenia i prośby na nadchodzący rok. Palenie kłody miało zapewnić szczęście, zdrowie, płodność i dobrobyt.
  • Dekorowanie domu i choinki. Wiele symboli związanych z Bożym Narodzeniem ma swoje korzenie w pogańskim Yule, takie jak jemioła, ostrokrzew, świece, dzwonki, gwiazdy. Te ozdoby miały chronić dom przed złymi duchami, przyciągać dobroć i radość, a także reprezentować Naturę i jej cykle.
  • Dzielenie się prezentami i jedzeniem. Yule to czas obfitości i hojności, dlatego ludzie obdarowywali się nawzajem drobnymi upominkami. Prezenty były często ukrywane pod choinką lub w skarpetach. Ponadto ludzie przygotowywali i spożywali wspólnie różne potrawy, takie jak pieczeń, ciasta, chleb, pierniki, orzechy, owoce, wino czy piwo.
  • Wykonywanie rytuałów i modlitw. Yule to także czas duchowości i magii, dlatego ludzie odprawiali różne rytuały i modlitwy, aby uczcić Bogów, Duchy, Przodków i Naturę. Niektóre z nich to: śpiewanie, wróżenie, tworzenie amuletów, składanie ofiar, czytanie opowieści i legend.

W tym roku postanowiliśmy włączyć Cię do tego święta, tak jak my to obchodzimy, dlatego przygotowaliśmy specjalną ofertę - wzięcia udziału w rytuale który wykonamy tego wieczoru. Aby wziąć w nim udział zajrzyj na naszą stronę: Yule - rytuał oczyszczenia i błogosławieństwa nowego roku.

Wszystkiego co najlepsze na Yule i nadchodzący 2024 rok!

Komentarze do wpisu (0)

 

Cedrowe Wzgórza - Sklep magiczny i Pracownia Sztuki Ezoterycznej

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl