Kim są Orishe?

Orishe są czymś więcej niż ludźmi, ale nie są bogami. Wywodzą się z ludu Joruba, który ma głównego Boga Stwórcę: Olodumare.
Orishe działają jako półbóstwa lub w charakterze podobnym do Archaniołów.

Siedem najpotężniejszych Orishy, czyli tzw. 7 afrykańskich potęg

Siedem Orishy, które są Siedmioma Afrykańskimi Potęgami, rządzą wszystkim, czego ludzie potrzebują, w tym miłością, płodnością, mocą, sprawiedliwością, uzdrowieniem i możliwościami.

Siedem afrykańskich potęg lub jak są znane w języku hiszpańskim, "Las Siete Potencias Africanas", składa się z siedmiu Orishy, czczonych w religiach Santeria, Candomble, Vodou i Umbanda.

Kim jest siedem afrykańskich potęg?

Siedem afrykańskich potęg to siedem najpotężniejszych i najpopularniejszych Orishy.
Są nimi:

  • Elegua: Powiązany z rozstajami dróg, otwieraniem i zamykaniem drzwi oraz jako posłaniec Orishy.
  • Obatala: Uważany za ojca wszystkich Orishy, związany z czystością, mądrością i sprawiedliwością.
  • Yemaya: Patronka macierzyństwa, morza i płodności, bogini słonych wód.
  • Chango: Powiązany z grzmotami, ogniem, męskością, jest królem sprawiedliwości.
  • Ochun: Reprezentująca miłość, piękno, kobiecość i boginię słodkich wód.
  • Oya: Powiązana z wiatrami, burzami i przemianami.
  • Ogun: Reprezentujący żelazo, wojnę, cywilizację i technologię.

Można je znaleźć w kilku różnych religiach i tradycjach, które wywodzą się z afrykańskiej diaspory, w tym Santeria, Candomble, Hoodoo i Arara. Orishowie, którzy razem są Siedmioma Afrykańskimi Mocarstwami.

 

świece Orisha - Cedrowe Wzgórza

Jak wygląda praca z Orishą?

Praca ze świecami poszczególnych Orishy jest bardzo podobna do pracy ze świecami anielskimi. W obu przypadkach zwracamy się do źródła określonej mocy. W przypadku pracy ze świecami Orishy warto przygotować miejsce do pracy, tzw. ołtarz. 
Na ołtarzy powinny znaleźć się obok świecy, świeże kwiaty w określonym kolorze lub wielobarwny bukiet, symbole określonej Orishy, dary takie jak musze, kokosy, woda morska lub rzeczna, prażona kukurydza, tytoń, rum, bataty, bakłażan, ryż - wszystko zależy od tego z jaką Orishą pracujemy. Jeśli zastosujemy obrus (kawałek tkaniny) w określonym kolorze wzmocni to naszą więź z Oriszą i wspomoże działanie. Przygotowania i rytuał należy przeprowadzić z szacunkiem i wiarą - to najważniejsze z naszych przygotowań.

Warto pamiętać, że zanim zwrócimy się do określonej Orishy należy poprosić Eleguę o zgodę i pozwolenie na czary, gdyż on komunikuje ludzi z Orishami. Nawet często składa się dary dla Elegua przed darami dla innych Orishów.

Świece Voodoo - Orisha

Cedrowe Wzgórza - Sklep magiczny i Pracownia Sztuki Ezoterycznej

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl