Papa Legba - świeca z ziemią ze skrzyżowania dróg

Cedrowe Wzgórza - Papa Legba - świeca
  • nowość
Dostępność: brak towaru
Cena: 60,00 zł 60.00


ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Podania ludowe i przekazy mówią, że gdy noc zejdzie się ze świtem, a Ty staniesz na skrzyżowaniu, ujrzysz Jego – starca, usłyszysz śmiech, poczujesz zapach dymu fajkowego. Powiadają, że czasem daje Ci rzeczy, innym razem odbiera. Oto Strażnik Przejścia - Bramy, Czyhający na Progu, Pan Rozdroży – miejsca spotkania dwóch światów, skrzyżowania możliwości, punkt wyboru drogi.

Któż lepiej jak On potrafi podpowiedzieć którą z dróg wybrać, która najbezpieczniejsza, która wiedzie do celu…i któż jak On potrafi wysłać człowieka inną, wyboistą – chcąc udzielić mu lekcji.

Decydując się iść jedną drogą, rezygnujemy z pójścia innymi.

 

Gdy masz do czynienia z Legbą, musisz pamiętać, że pozory mogą mylić! Skromy, kuśtykający staruszek w zniszczonym ubraniu w towarzystwie wiernych psów, wsparty o kulę, która w rzeczywistości jest symbolem połączenia świata duchów, Loa, Przodków ze światem materialnym, światem żyjących. Jego laska, trzcina, kula, na której się opiera – łączy niebo z ziemią stając się bramą do przenikania światów. Kuśtyka nie dlatego, że jest kulawy, ale dlatego że jego jedna noga kroczy w tym świecie, a druga kroczy w świecie Duchów i Energii. Jest kruchy, ale potrafi niweczyć plany władców, królów, polityków i generałów, wynosząc na piedestał ubogich, uczciwych, pokornych.

To do Niego zwracają się wierni przed dokonaniem dowolnego rytuału, prosząc, aby otworzył bramę, aby prośby zostały wysłuchane. Żaden duch, Loa, Energia nie wstąpi do naszego świata bez Jego zgody. Dzięki niemu możemy komunikować się z Istotami duchowymi, Przodkami, Loa…

Kapłani mówią, że Legba zna wszystkie języki ludzi i bogów. Jest boskim tłumaczem, posłańcem naszych próśb, żalów, smutków i dziękczynnych radości. To po części ukazuje Go w roli boskiego posłańca na wzór Hermesa czy Merkurego i tak jak on potrafi być oszustem, uwielbiającym zagadki i dwuznaczności.

Ludzie z różnych zakątków świata dopatrują się Legby w wielu postaciach. Kulawy żebrak – to święty Łazarz, ale w tym przedstawieniu poprzez analogię wierni widzą Legbę, podobnie jak w św. Piotrze – trzymającym klucze, symbolu przejścia – bram nieba. Ludzie dopatrują się Legby w św. Antonim z Padwy (którego znamy jako Antoniego od zagubionych przedmiotów), a także w św. Judzie, św. Krzysztofie, św. Rochu – i innych świętych wspierających się o laskę. Legba nosi wiele masek przed swymi wyznawcami, stąd wiele grup czci go kolorem żółtym, inni czerwono – białym, a kolejni czerwono – czarnym. Jedni oddają mu hołd w środę (Merkury), inni we wtorek (kolor czerwony), lub poniedziałek.

(Szukając informacji o Legbie, przeczytałem fragment doskonale oddający naturę tego Loa)

Zapytaj Jego samego, w którym dniu oddać mu cześć, czy to ma być poniedziałek, czy środa i nie zdziw się, jeśli będzie nalegać, aby mu służyć w czwartki! 

Jak możesz go uhonorować, czyli co możesz mu ofiarować dziękując czy prosząc o wsparcie?
Ustaw na ołtarzu filiżankę mocnej kawy, grillowaną kukurydzę (może popcorn), orzeszki ziemne (osobiście wybieramy te niesolone), tytoń fajkowy, bataty, cukierki, solone i wędzone ryby (szczególnie polecany solony dorsz), syrop trzcinowy, olej palmowy, banany, rum i gin, oraz klasycznie – chleb z manioku. Wszystko można posypać obficie chili.

Możesz postarać się o piękny rozbudowany ołtarz, albo postawić świecę, skropić przestrzeń wybranym płynem i ustawić filiżankę kawy, aby upewnić się, że otworzy przejście i przepuści pozostałe duchy, aby utorować drogę Twoim prośbom i działaniu magicznemu.

Jeśli zdecydujesz się, aby stworzyć maleńką kapliczkę w okolicach drzwi (progu, wejścia) z wdzięczności będzie sprowadzał szczęście do Twojego domu i dla mieszkańców, oraz będzie odsyłał zło daleko w inne miejsce.

Kiedy prosisz Legbę o pomoc – pamiętaj o Jego wesołym usposobieniu, gdyż lubi żartować i zaskakiwać. Chętnie rozwiązuje nasze problemy poprzez nieoczekiwane zbiegi okoliczności. Jeśli tak się stanie, a nawet jeśli poczujesz się głupio – najlepiej obrócić wszystko w żart i śmiej się wraz z Nim. Nie powinniśmy doszukiwać się w tym złośliwości, a raczej mądrość dystansu do spraw i do samych siebie, ponieważ najczęściej żarty Legby są skierowane w stronę naszego ego. Odpowiedzi, których nam udziela kryją w sobie zagadkę, grę słowną – symbol, który musimy dostrzec. Zdarzyć się może, że wydarzenia będą nawet zaskakujące i z pozoru „niemiłe”. Ważne jest zaufanie, że jesteśmy gotowi na spełnienie, szczęście, miłość, bogactwo, bezpieczeństwo i czasami, ale tylko czasami wpierw musimy oczyścić się z tego wszystkiego co stare i co przeszkadza nam w osiągnięciu upragnionego celu…a to „pozbywanie się” może być bolesne.

Czasami czujemy, że ugrzęźliśmy w miejscu, niczym pies – gonimy swój własny ogon, wtedy warto zapalić świecę Legbie, nalać mu dobrego rumu, położyć orzeszki ziemne, prażoną kukurydzę i wszystko posypać ostrą papryką. Gdy to uczynimy, należy wyjaśnić swój problem, opowiedzieć o swoich troskach i wyzwaniach. Poproś o usunięcie przeszkód, które uniemożliwiają Ci osiągnięcie upragnionego celu. Poproś o pomoc i obiecaj, że w zamian zrobisz dla niego coś miłego.

Legendy głoszą, że gdy chcesz rozwijać jakiś talent, pójdź na skrzyżowanie nocą, tuż zanim słońce wstanie (Legba jest „bóstwem” solarnym, stąd zwykle wychodzi się przed świtem w ustalone miejsce – skrzyżowanie dróg – i czeka na pierwsze promienie słońca). Zabierz ze sobą butelkę syropu trzcinowego, rum, orzeszki, drobne monety i inne dary. Tradycyjnym przedmiotem prócz torby, do której zbiera różne przedmioty, jest fajka wykonana z kolby kukurydzy. To dość duże wyzwanie, aby taką zdobyć lub zrobić, zatem możesz zawsze zabrać trochę dobrego tytoniu fajkowego. Zabierz także symbol Twojego talentu, jaki chcesz rozwijać – aparat – jeśli zajmujesz się fotografią, pióro – jeśli jesteś pisarzem albo książki, kiedy uczysz się do egzaminów. Gdy będziesz na skrzyżowaniu, usiądź gdzieś nieopodal, ułóż dary i powiedz: „Legba, ucz mnie (…powiedz czego…), przyniosłem Ci tytoń (fajkę z tytoniem – jeśli zrobisz, lub zdobędziesz taką) i trochę pieniędzy”.

Czekając na wschód słońca, usiądź i trenuj swój talent. Zwracaj uwagę na każdego kogo napotkasz, na znaki jakie możesz otrzymywać. Jednym z „przechodniów” może być sam Legba, przyjdzie Cię uczyć lub pobłogosławić samym przejściem. Gdy wzejdzie słońce – wróć do domu pozostawiając dary.

_____________________________________________________________________________________________________________ 

Świeca jaką prezentujemy została wykonana według ścisłej, autorskiej receptury, zawiera olej palmowy i organiczny olej koksowy, naturalne olejki w tym olejek z kwiatu kawy, oraz z nasion kawy, a także olejek eteryczny z Nicotiana Tabacum – tytoniu. Wszystko po to by sprawić przyjemność Legbie. Na świecy umieściliśmy ozdobną wersję jego Veve – znaku, bramy, a szczyt świecy posypaliśmy ziemią, rytualnie zebraną z rozdroży podczas wigilii dnia zmarłych 2020, na zetknięciu dnia i nocy, obficie płacąc za nią doskonałym rumem.

Użyj świecy dla ochrony, zamknięcia przejść złu albo otwarcia dróg na dowolny cel.

Świeca przełamie czary, kiedy poprosisz Legbę, aby Cię ochronił przed złymi czarami.

Paląc świecę zyskujemy większy wgląd w świat Energii i przyszłość, dlatego jest doskonałym narzędziem – opłatą za tę możliwość. Przysłuży się także gdy uczymy się do egzaminu lub testu, wtedy promy o talent i uniknięcie przeszkód. Użyjemy jej także gdy zostaliśmy skrzywdzeni przez kogoś albo gdy zadziała się niesprawiedliwość – Legba mimo swoich żartów ceni sobie sprawiedliwość i równowagę. Możliwości użycia świecy jest wręcz nieograniczona ilość. Najważniejsze jest, by użyć tej świecy i związanych z nią rytuałów kiedy rzeczywiście pragniemy odmiany losu.

Łącz świecę z darami, opowiadaj Legbie o swoich troskach, co pragniesz by pomógł Ci rozwiązać. Obiecaj mu dary w zamian za pomoc.
Możesz także usypać Veve Legby, ustawić pośrodku świecę, dary i zapukawszy w Veve 3 razy zaprosić Go do siebie by opowiedzieć mu o swoich prośbach.

średnica świecy: 5 cm
wysokość: 15 cm
pojemność: 200 ml.

Możesz także wybrać analogiczną świecę premium 3,5 x większą, modlitewną o średnicy 6 cm, wysokości 30 cm i pojemności 700 ml. Świeca ta palić się będzie wiele dni, pracując dla Ciebie.

 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl