Blog kategorie
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać kupony, zniżki, informacje o nowościach i promocjach.
Czakry 0

Ponieważ odświeżamy sklep, z naszych zakładek znikną szczegółowe informacje o czakrach, ale by nie przepadły w mrokach dziejów - tutaj prezentujemy ich zestawienie!

„Każda myśl i doświadczenie, które kiedykolwiek miałeś w swoim życiu, 
zostaje filtrowane przez czakralne bazy danych. Każde zdarzenie jest rejestrowane do komórek…”

Caroline Myss „Anatomia Ducha” (1996)

 

Czakry służą wymianie energii, są kolistymi wirami energetycznymi, gdzie gromadzi się prana (energia życiowa). Prawidłowo działająca czakra – odbiera, gromadzi i promieniuje energią.

Dla tych, którzy po raz pierwszy spotykają się z koncepcją czakr i energetyki, warto wyjaśnić podstawy - zakładają bowiem one istnienie ludzi w dwóch wymiarach jednocześnie. 
Pierwszy wymiar – materialny, jest nam dość dobrze znany. Ciało fizyczne istnieje bowiem dzięki kilku czynnikom, pośród nich jest m.in. dostarczanie odpowiednich substancji dzięki którym ciało fizyczne funkcjonuje. Takimi substancjami są m.in. mikroelementy, związki chemiczne (stałe, płynne i gazowe jak tlen), witaminy, ale także inne czynniki np. światło. Ich właściwa równowaga umożliwia prawidłową pracę naszego ciała. 
Jednak granica pomiędzy ciałem fizycznym, a drugim „równoległym” ciałem energetycznym jest bardzo płynna. Produkty jakie spożywamy potrafią wpłynąć nie tylko na ogólną sprawność fizyczną naszego organizmu, wpływają także na nasze zdolności intelektualne a nawet na emocje. Dostarczamy bowiem energii dla naszych subtelnych ciał wraz z produktami spożywczymi, ale i środowiskiem w jakim przebywamy, poprzez różne bodźce począwszy od pogody, temperatury, przez zanieczyszczenia chemiczne, biologiczne, fizyczne, w tym stres, hałas, a nawet kontakt z nieżyczliwymi ludźmi. 
Tak jak nie każdy produkt spożywczy jest dla nas dobry (niektóre wręcz wywołują choroby i są trujące) tak też analogicznie uważa się, że nie każda energia nam służy. Zaburzenia w pracy organizmu „leczymy” (chociaż coraz częściej maskujemy) przy pomocy medykamentów, oraz różnego sposobu działań relaksacyjnych. Dla jednych relaksem będzie gotowanie, czy jedzenie, wyjazd na jakiś czas z dala od czynników stresogennych. Kojącym może okazać się spacer, kontakt z bliskimi osobami, czy zamknięcie się w domu i zabawa z psem, czy kotem. 
Tutaj znowu zaciera się granica pomiędzy bodźcami fizycznego świata a energetyczną więzią pomiędzy Wszechświatem. Właśnie na tej całej filozofii powstaje koncepcja energetycznych „organów” chłonących Energię i pozwalających na wymianę jej ze Wszechświatem. 
W ciele fizycznym posiadamy płuca odpowiedzialne za chłonięcie tlenu  (wymianę gazową), skórę chłonącą bodźce takie jak temperatura, dotyk, a nawet światło (!), żołądek i układ trawienny odpowiedzialny za chłonięcie substancji odżywczych. Zapewne możemy sobie wyobrazić, że także słuch i wzrok są dla nas istotne. Oddzielenie nas od bodźców jakich nam dostarczają poprzez zamknięcie w ciemnym, cichym pomieszczeniu może niejedną osobę doprowadzić do szaleństwa. Z drugiej strony za duża ilość każdego z bodźców powoduje zmęczenie, stres a nawet z czasem – agresję.

Czakry w ciele człowieka


Analogicznie czakry są organami odpowiedzialnymi za pobór różnych typów energii, jej przetworzenie i oddawanie. Mimo, że ma ich istnieć bardzo dużo w naszym ciele (niektóre źródła sugerują blisko 90000) – zwykło się wyróżniać siedem podstawowych, z czego jeden coraz częściej uznaje się za „podwójny”. Dodatkowe czakramy znajdują się w dłoniach, stopach oraz pod i nad naszym ciałem. To subtelne organy naszego systemu energetycznego, zwanego „ciałem subtelnym”. To ciało składa się z kanałów energetycznych połączonych w węzły energetyczne – czakramy. 
Wiedza ta dostępna głównie w Indiach przesączyła się do Europy m.in. za sprawą tłumaczeń dwóch indyjskich tekstów w 1918 r mimo, że istniały dużo wcześniejsze teksty europejskie poruszające koncepcję centrów energetycznych, a nawet można doszukać się odpowiednika w prawosławnej formie „medytacji chrześcijańskiej” (Hezychaści).

My jednak skupimy się na nieco new age`owym spojrzeniu, który większość z nas zna i dla których jest to interpretacja najbardziej spójna z naszą kulturą.

Prawidłowy przepływ energii poprzez czakry ma zapewnić duchową, psychiczną, emocjonalną i fizyczną równowagę i zdrowie organizmu. Blokady – niedobór energii, lub nadmiar powoduje zaburzenie wpływające na nasz stan psychiczny, emocje, samopoczucie a nawet zdrowie fizyczne. Tak jak nadmiar lub niedobór składników odżywczych, tlenu, czy innych bodźców. 

czakra 1czakra 2czakra 3

czakra 4czakra 5czakra 6

czakra 7czakra duchowego sercawyższe czakry

 

 

Czakra stóp – pomaga w połączeniu z Matką Ziemią.

Praca z tą czakrą łączy nas z energiami ziemi, dającymi nam oparcie, grunt i bezpieczeństwo. Dzięki tym „małym” czakrom łączącym się m.in. z czakrą Gwiazdy Ziemi – tworzymy stabilną energetyczną podstawę dla fizycznej egzystencji na Ziemi.

Kiedy pracować z tą czakrą?

Kiedy mamy problem z uziemieniem, poczuciem odłączenia od świata natury, przyrody i bezpodstawnymi obawami o nasze fizyczne bezpieczeństwo.

 

 

Muladhara - czakra pierwsza.

Czakra podstawy

Czakra podstawy – bezpieczeństwo i dobre samopoczucie w świecie fizycznym.

Dobrze pracująca czakra podstawy jest składnikiem stabilnego systemu energetycznego, jak i dobrego samopoczucia fizycznego. Wspomaga nasze funkcjonowanie w codziennym życiu. Współpracując z innymi energetycznymi centrami (czakry stóp, Gwiazda Ziemi) stanowi podstawę dla naszych fundamentów energetycznych. Prawidłowe działanie daje nam poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa, obfitości i pełni życia.

Kiedy pracować z tą czakrą?

Kiedy doświadczamy lęków i niepewności związanej z bezpieczeństwem i przetrwaniem. Mamy trudności z uziemieniem, obecnością tu i teraz, dezorientację i dezorganizację, niezdecydowanie i brak witalności. Przyda się także dla tych, którzy mają trudności w radzeniu sobie z presją życia, oraz z pełną manifestacją swoich kreatywnych pomysłów.


Olejki, esencje, świece, kadzidła dedykowane czakrze podstawy, można używać do wyważania i uziemiania.
Pamiętając, że czakra ta wiąże się z kwestiami przetrwania, instynktem samozachowawczym oraz odpowiedzią na walkę lub ucieczkę, możemy także wyróżnić następujące założenia:

 • Na planie emocjonalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  gniew, agresja, lęk i strach, frustracja, czy depresja.
 • Na planie mentalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako:
  negatywne spojrzenie na życie, skrajności i popadanie w nie, pesymizm.
 • Na planie duchowym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako:
  zawzięcie, upór, brak chęci spojrzenia na świat z innej perspektywy.

 

Svadhisthana - czakra druga.

Czakra sakralna

Czakra sakralna – kreacja, seksualność i emocje.

Prawidłowo działająca czakra sakralna daje nam dobre samopoczucie i spełnienie w relacjach międzyludzkich. To ona wspomaga równowagę emocjonalną, buduje samoakceptację, powoduje napływ kreatywnych pomysłów. Dzięki niej istnieje swobodny przepływ i równowaga w naszych emocjach, co przekłada się na łatwość nawiązywania kontaktów, oraz doświadczanie zdrowych i satysfakcjonujących relacji.

Kiedy pracować z tą czakrą?

Kiedy następuje pewna niezdolność do wyrażenia lub kontaktu z potrzebami emocjonalnymi. To zaś często prowadzi do braku równowagi emocjonalnej, wybuchów złości, płaczu, czasami nieadekwatnych reakcji emocjonalnych. Często zaburzona praca tej czakry objawia się trudnościami w relacjach, niską samooceną, niezdolnością do zaakceptowania zmian, frustracją, niecierpliwością czy zablokowaną kreacją. Czakra sakralna jest magazynem dla naszego nierozwiązanego bagażu emocjonalnego i domem „zranionego dziecka” wewnętrznego.


Olejki, esencje, świece, kadzidła dedykowane czakrze sakralnej, można używać do balansowania i kontaktowania się z emocjami.
Pamiętając, że czakra ta wiąże się z przyjemnością, kreatywnością, zmysłowością i emocjami, możemy także wyróżnić następujące założenia:

 • Na planie emocjonalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  niestabilność emocjonalna, rozchwiane emocje, obsesje, dezorientacja emocjonalna.
 • Na planie mentalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  blokada twórcza, trudność w relacjach z innymi, ogólna „sztywność”.
 • Na planie duchowym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  rozkojarzenie, izolacja, negatywne i destrukcyjne myśli.

 

Manipura - czakra trzecia.

Czakra splotu słonecznego

Czakra splotu słonecznego (solarna) – granice, samoocena i emocje.

To dzięki prawidłowej pracy tej czakry doświadczamy pozytywnej osobistej mocy i umiejętności wytyczania zdrowych granic energetycznych. To ta czakra zawiaduje naszą energetyką, wolą, zdolnością samookreślenia oraz pozytywną ekspresją emocjonalną. Dzięki temu wykorzystujemy naszą osobistą moc i wolę w zrównoważony, konstruktywny sposób – zyskując pozytywne poczucie własnej wartości.

Kiedy pracować z tą czakrą?

Kiedy doświadczamy uczucia nadwrażliwości z powodu zbytniej otwartości na myśli i uczucia innych osób, lub inne negatywne wrażenia psychiczne. Gdy towarzyszy nam poczucie niepokoju, dyskomfortu często objawiające się właśnie w okolicach splotu słonecznego. Pracujmy z tą czakrą także gdy nie potrafimy tworzyć pozytywnych granic osobistych, mamy poczucie braku własnej wartości, trudności z kwestiami władzy, emocjonalnego zapotrzebowania, agresji, gniewu i nadmiernie aktywnego ciała mentalnego.


Olejki, esencje, świece, kadzidła dedykowane czakrze splotu słonecznego, można używać do nawiązania kontaktu z emocjami i do zrównoważenia trzeciej czakry.
Pamiętając, że czakra ta wiąże się z wolą i tożsamością, postrzeganiem tego, kim jesteśmy, możemy także wyróżnić następujące założenia:

 • Na planie emocjonalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  upór, egoizm, pragnienie władzy, kontrola i dominacja.
 • Na planie mentalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  brak skrupułów, cynizm, sarkazm, dążenie do celu bez względu na koszty.
 • Na planie duchowym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  niska samoocena, poczucie bezwartościowości, lęk i strach bez wyraźnej przyczyny, brak chęci rozwoju. 

 

Anahata - czakra czwarta.

Czakra serca

Czakra serca – bezwarunkowa miłość.

Prawidłowa praca czakry serca otwiera nas na doświadczenie bezwarunkowej miłości i świadomość jedności, obdarza zaufaniem, wewnętrznym spokojem i uczuciem braterstwa. Jest środkową czakrą w systemie siedmiu czakr i przez to wspiera równowagę. Jest miejscem, gdzie łączy się to co ziemskie i popędliwe z tym co duchowe i boskie. Dzięki niej jesteśmy w stanie kochać bezwarunkowo i czuć zaufanie, pokój i połączenie z tymi, których kochany i z którymi dzielimy nasze życie, zarówno osobiście jak i zbiorowo.

Kiedy pracować z tą czakrą?

Kiedy czakra serca nie działa w pełni, powszechne jest odczuwanie samotności, izolacji, wyższości, strachu przed bliskością w związku, braku zaufania do siebie lub wszechświata, a także uczucia bycia niekochanym lub niechcianym. Może również istnieć tendencja do bycia zbyt krytycznym, niezdecydowanym, zaborczym lub zazdrosnym.


Olejki, esencje, świece, kadzidła dedykowane czakrze serca, można używać do przebudzenia miłości, współczucia i dobroci wobec siebie i wobec innych.
Pamiętając, że czakra ta wiąże się z miłością, którą napędza przez całe życie, możemy także wyróżnić następujące założenia:

 • Na planie emocjonalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  chciwość, egoizm, lub nadmierne poświęcenie.
 • Na planie mentalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  wyniszczający perfekcjonizm i pedantyzm, osądzanie i nadmierna krytyka, zarówno względem siebie jak i innych.
 • Na planie duchowym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  osamotnienie, żal, smutek, opuszczenie, izolacja.

 

Vishuddha - czakra piąta.

Czakra gardła

Czakra gardła – wyrażanie siebie.

Dzięki prawidłowej pracy czakry nabywamy zdolności do komunikacji zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej. Pomaga nam ona wyrażać siebie, porozumiewać się z innymi, być zrozumianym i prawidłowo „odebranym”, prowadzi naszą Duszę i wyraża „boską wolę”.  Na poziomie zewnętrznym jej praca przejawia się jako zdolność do pełnego wyrażenia naszej prawdy i kreacji w świecie. Na poziomie wewnętrznym jest to punkt dostępu do wyższych poziomów mentalnych, dzięki którym możemy otrzymać inspirację i wskazówki od naszej Duszy. Dzięki temu wiąże się ją z jasnosłyszeniem i wyrażeniem woli bożej w świecie.

Kiedy pracować z tą czakrą?

Kiedy ta czakra nie działa prawidłowo, możemy doświadczyć trudności w poznaniu lub wyrażeniu naszej osobistej prawdy, a także w uzyskaniu dostępu do naszej intuicji, lub wewnętrznej wiedzy. Często innymi wskaźnikami problemów z czakrą jest wycofana osobowość, stłumione emocje i potrzeby lub stłumiony przepływ twórczy.


Olejki, esencje, świece, kadzidła dedykowane czakrze gardła, można używać do zrównoważenia piątej czakry i wyrażenia swojego wyjątkowego głosu oraz inspirującego dzielenia się twórczością.
Pamiętając, że czakra ta wiąże się z mówieniem prawdy, możemy także wyróżnić następujące założenia:

 • Na planie emocjonalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  plotkowanie, mówienie „za dużo”, nieśmiałość, gadulstwo, brak zrozumienia zarówno siebie i swoich potrzeb, jak i innych, oraz nieumiejętne słuchanie.
 • Na planie mentalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  nieumiejętność wyrażania i komunikowania swoich potrzeb i pragnień, trudność w myśleniu symbolicznym, abstrakcyjnym.
 • Na planie duchowym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  poczucie odłączenia od boskiego przewodnictwa, przez co pojawia się brak zdolności odczuwania subtelności w życiu, oraz zablokowana umiejętność kreacji.

 

Ajna - czakra szósta.

Czakra trzeciego oka

Czakra trzeciego oka (brwiowa) 
– intuicja i wewnętrzna wiedza.

Czakra ta jest „okiem” na wyższą świadomość. Zadaniem jej jest współpraca z naszą intuicją, wewnętrzną wizją, mądrością i wyższą perspektywą. Rezonuje ona „językiem” światła, Wyższej Świadomości. Ułatwia przepływ intuicji, wewnętrznej mądrości z naszej Duszy, co pozwala nam zobaczyć „większy obraz” naszego życia. Wizja wewnętrzna lub „wzrok psychiczny” są związane właśnie z tą czakrą.

Kiedy pracować z tą czakrą?

Jeśli doświadczamy trudności z wewnętrzną wiedzą, intuicją i brakiem wiary w siebie i Wszechświat. Gdy posiadamy nadmiernie mentalne podeście do życia, niezdolność do skupienia myśli oraz tendencję do utykania w drobnych szczegółach życia. Jeśli towarzyszy nam niepewność i uczucie „nie wiem” w codziennym życiu, może to oznaczać nieprawidłową pracę tej czakry.


Olejki, esencje, świece, kadzidła dedykowane czakrze trzeciego oka, można używać aby równoważyć i otwierać szóstą czakrę dla jasności myśli, jasnego widzenia i duchowego wglądu.
Pamiętając, że czakra ta wiąże się możliwością widzenia świata zewnętrznego i wewnętrznego, możemy także wyróżnić następujące założenia:

 • Na planie emocjonalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  strach, wewnętrzny brak zgody, zaprzeczenia, iluzje i złudzenia, koszmary.
 • Na planie mentalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  trudność w podejmowaniu decyzji, słaba pamięć, trudności w abstrakcyjnym myśleniu i rozwiązywaniu problemów.
 • Na planie duchowym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  brak umiejętności dalszego widzenia, błędne wyciąganie wniosków, lub brak refleksji, niezdecydowanie, brak wiary, nieufność, nie słuchanie wewnętrznego głosu.

 

Sahasrara - czakra siódma.

Czakra korony

Czakra korony – duchowe połączenie.

Czakra korony jest naszym łącznikiem z wymiarami rzeczywistości poza płaszczyzną materialną, obdarzając nas duchowym połączeniem i świadomością. Otwiera nas na świat poza materialną egzystencją i łączy nas z ponadczasową przestrzenią wszechwiedzy.

Kiedy pracować z tą czakrą?

Jeśli czakra nie działa prawidłowo, może brakować świadomości duchowej i wynikającej z tego trudności w pełnym dostrzeganiu (poza codzienną egzystencją) głębszego wymiaru życia. Przyda się wtedy, gdy istnieje potrzeba rozwinięcia większego połączenia duchowego.


Olejki, esencje, świece, kadzidła dedykowane czakrze korony, można używać zrównoważeniu i otwarciu siódmej czakry, aby wyzwolić ducha i ustanowić połączenie z Boskością.
Pamiętając, że czakra ta wiąże się ze zrozumieniem, że wszystko jest połączone na bardzo podstawowym poziomie, możemy także wyróżnić następujące założenia:

 • Na planie emocjonalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  izolacja, odcięcie od wewnętrznego przewodnictwa – własnej Duszy, dezorientacja, bezsilność, marazm.
 • Na planie mentalnym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  zawziętość, brak perspektywy, lub wręcz sztywność spojrzenia, powolne uczenie się lub blokada na pojmowanie i naukę. Przywiązanie do materii, nadmierne zaufanie w „szkiełko i oko” – sprawy namacalne.
 • Na planie duchowym zaburzenia pracy czakry mogą objawić się jako: 
  brak duchowości, lub fanatyzm religijny, odłączenie od Boga, lub przekonanie o byciu jedynym prawdziwym „prorokiem”, brak zdolności rozumienia świata.

 

 

Czakra wyższego - duchowego serca 
– przebaczenie i współczucie.

Hrit, Hridaya, Surya

Zrównoważona czakra wyższego serca jest bramą do przebaczenia, współczucia zarówno dla siebie jak i dla innych. Zrozumienie wrodzonej jedności życia, staje się dostępne dla nas poprzez świadome połączenie z Boską Iskrą znajdującą się w Świętym Sercu – połączeniu obu czakr serca.

Kiedy pracować z tą czakrą?

Kiedy nie potrafimy w pełni przebaczyć sobie lub innym, potrzebujemy bardziej rozwinąć współczucie, a także bezwarunkową miłość (i akceptacje) dla siebie.

 

 

Wyższe czakry – uniwersalne połączenie.

wyższe czakry

Czakry te łączą nas z Universum, są łącznikiem Dusz oraz Kosmicznych Sił. Mówi się o pięciu czakrach wyższych, umieszczonych jedna nad drugą w polu aurycznym, powyżej czakry korony. Kiedy te czakry są otwarte, zrównoważone i wyrównane ze wszystkimi pozostałymi, otwartymi czakrami głównymi, działają jak „przejścia” na różne poziomy i wymiary naszego wielowymiarowego ja, jak również samego wszechświata.

Kiedy pracować z tą czakrą?

Używamy akcesoriów do pracy z tymi czakrami, kiedy chcemy wesprzeć wewnętrzną eksplorację potencjału dostępnego nam poprzez świadomość wymiarów egzystencji, do których dostęp mają te punkty czakr. Pomaga w uzyskaniu wskazówek od Duszy i Wyższego Ja.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Cedrowe Wzgórza - Sklep magiczny i Pracownia Sztuki Ezoterycznej

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl