Darmowa dostawa!
Kurier DPD od 299 PLN
Darmowa dostawa (Kurier DPD) już od 299,00 zł.

Kadzidło biblijne z księgi Exodus - Ketoret (wymazywanie karmy i prośby do Wszechświata) - przygotowane przez mnichów koptyjskich wg przepisu z 350 r

Dostępność: brak towaru
Cena: 102,00 zł 102.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

"Następnie weźmie pełną kadzielnicę węgli rozżarzonych z ołtarza, który jest przed Panem, i dwie pełne garści wonnego kadzidła w proszku i wniesie je poza zasłonę. Rzuci kadzidło na ogień przed Panem, tak iż obłok kadzidła okryje przebłagalnię, która jest na Arce Świadectwa. Dzięki temu nie umrze."

Księga Kapłańska 16:12-13
"Przebłaganie za grzechy Aarona"

Jak zapewne wiesz, uwielbiamy poszukiwać zaginionych przepisów i odtwarzać je w miarę możliwości.
Tutaj odnaleźliśmy źródło kadzidła tworzonego według przepisu z 350 r.n.e. przez zamieszkujących pustynne klasztory - mnichów koptyjskich. Historycznie - Koptowie - sięgają antycznej Aleksandrii i można określić ich mianem spadkobierców św. Marka.
Kadzidło to wykonywane jest właśnie przez mnichów z Egiptu, według tego samego przepisu sprzed blisko 1700 lat!
Przepis ten bowiem szacuje się na rok 350 n.e. a nawet wtedy pochodził on ze starożytnych źródeł i opierał się na opisanym w Biblii - świętym kadzidle z księgi Exodus:

"I znów powiedział Pan do Mojżesza: «Weź sobie wonności: żywicę pachnącą, muszelki i galbanum pachnące,
i czyste kadzidło, niech będą w równej ilości. Mieszając je uczynisz z tego kadzidło wonne - zrobione tak,
jak się robi wonności - posolone, czyste, święte. Zetrzesz na proszek jego części i położysz przed Świadectwem
w Namiocie Spotkania, gdzie Ja będę spotykał się z tobą, i będzie to dla was rzecz bardzo święta.
Kadzidła w ten sposób przygotowanego nie będziecie robić dla siebie, gdyż poświęcone jest ono dla Pana."

Exodus 30:34-37

Oczywiście każdy z nas może próbować sił w tworzeniu kadzidła wg przepisu. To zapewne jedna z "wariacji" jednak historycznie pochodzi z dawnych źródeł i przepis jest niezmienny od blisko 2000 lat.
Przepis, proporcje i sposób wykonania jest przekazywany wewnątrz klasztorów, więc nie będzie nam dokładnie podany. Jednak nie dziwi to wcale, gdyż procedura ta była pilnie strzeżona od czasów starożytnych.

Wedle tradycji Dom Avtinas był odpowiedzialny za produkcję kadzidła i był obdarzony znajomością świętych roślin, żywic i kadzideł. Kapłani chcąc zaoszczędzić, próbowali powielić przepis z pomocą specjalistów z Aleksandrii. Jednak jeden z tajemniczych składników wciąż pozostawał poza zasięgiem kapłanów. Składnik ten "maaleh ashan" powodował, że dym z kadzidła unosił się pionowo, słupem do góry. Niestety po zniszczeniu świątyni w 70 r.n.e. zaginęły wszelkie źródła potrafiące przybliżyć choćby odrobinę tajemniczy składnik.
Natomiast historia rodu Avtinas, kadzidła i chcących zaoszczędzić - kapłanów świątyni, kończy się następująco...
Kapłanom i specjalistom z Aleksandrii nie udaje się odtworzyć (taniej - z pominięciem Avtinas) kadzidła. Dlatego świątynia była zmuszona powtórnie zwrócić się do Avtinas po kadzidło. Ci się godzą na to, jednak z jedną małą zmianą - świątynia i kapłani zapłacą za kadzidło dwukrotność poprzedniej ceny!

Pomimo, że Biblia wskazuje na 4 składniki, Talmud wykazuje ich aż 11 plus dodatki w postaci cypryjskiego wina, czy bursztynu.
Pozostaje nam szukać dalej a tymczasem cieszmy się z tego unikalnego kadzidła sprzed setek lat.

Kadzidła tego używaj do celów magii ceremonialnej, do potężnych oczyszczeń, błogosławieństw, składania próśb do Wszechświata, jako zapłatę za ich realizację. Kadzidło to ma mieć także moc zmiany karmy - wymazywania czynów.

Należy używać małych ilości i dodawać w miarę potrzeby kolejne drobiny mieszanki gdy pierwsza ulegnie spaleniu.

Kadzidło zostało umieszczone w szklanym słoiczku zakręcanym aluminiową zakrętką z "piankowym" uszczelnieniem. Waga kadzidła 15 g.

 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl